Kedves Olvasó!
A rezsicsökkentés átalakítása, a rezsiköltségek drasztikus emelkedése minden fogyasztót, családot érint valamilyen formában.
A bejelentett intézkedések sokunkat arra késztet, hogy újragondoljuk energiahasználati szokásainkat, korszerűtlen háztartási berendezéseinket lecseréljük.
Nem mindegy, hogy az energiatakarékossági tippek, ötletek alkalmazásával mennyit tudunk spórolni.
Az energiaforrások tudatos használatával pénztárcánkban több marad és egyben környezetünket is óvjuk.
Sokan úgy hiszik, hogy csak a készülékek cseréjével, korszerű energiatermelő eszközök felszerelésével lehet megtakarítást elérni. És való igaz, a legnagyobb segítséget ezek jelenthetik: a házak szigetelése, a nyílászárók cseréje, napelemek, hőszivattyúk felszerelése, régi hűtő, mikrohullámú sütő, világítótestek korszerűre cserélése.
Azonban tisztában vagyunk azzal, hogy nagyon sokan nem tudják ennek fedezetét a családi büdzséből biztosítani. Különösen az idősek, egyedülállók, gyermekeiket egyedül nevelők, a régi, vagy nyaralónak épült ingatlanokban, vagy társasházi épületekben lakók kerülhetnek nehéz helyzetbe.
Ezt a silabuszt elsősorban nekik ajánljuk. Kérjük, szemezgessenek rezsicsökkentő spórolási tippjeinkből!
Világítás, elektromos berendezések használatával kapcsolatos ötletek
- Amikor csak tudunk, használjunk ki a természetes fényt, lehetőség szerint ne világítsunk napközben!
- Húzzuk ki a töltőket a konnektorból, ne legyenek éjjel-nappal bedugva, mert a telefontöltő akkor is fogyaszt áramot, amikor nincs rádugva a telefon!
- Csukjuk be a hűtőajtót! Ne hagyjuk nyitva a hűtőajtót, mert az a hűtő, amelynek a beáradó meleget kell kompenzálnia, rengeteg energiát használ. Régi hűtőknél gyakran előfordul, hogy a szigetelőgumi elfárad. Ha lehet, ezt javíttassuk meg!
- A hűtőt ne állítsuk sugárzó hőforrás, például tűzhely közelébe, illetve ne tegyük ki közvetlen napsugárzásnak.
- Csak akkor kapcsoljuk be a TV-t és a számítógépet, ha valóban használjuk őket: a háttérzajként funkcionáló berendezések csak viszik az áramot.
- Sokat spórolhatunk a kapcsolóval ellátott hosszabbítóval: egy mozdulattal lekapcsolhatjuk az ebbe bedugott eszközöket, a készenléti állapotban is áramot fogyasztó készülékeket, telefontöltőket.
- Nagyon kevés olyan ruhanemű van, aminek szüksége van 60/40 CO-os mosásra, a hagyományos ruhákat elég 30 fokon Így a víz felmelegítésének költségét megspórolhatjuk, ráadásul ezek a mosások általában rövidebbek is, mint a nagy, forróvizes programok. Ha nem muszáj, ne mossunk nagyon meleg vízben, elég a törölközők és az ágyneműk esetében. És a ruhát is kíméljük. Ha lehetőségünk van rá, használjunk színfogó kendőt, így a világosabb és sötétebb ruhákat is bártan moshatjuk egy adagban.
- Ne csak az energiafogyasztását vegyük figyelembe egy készüléknek, hanem a kihasználtságát is! Például hiába energiatakarékos a hűtő, ha feleslegesen nagy, amit nem tudunk kihasználni. Ezzel összességében csak pazaroljuk az energiát.
Ha esetleg van módunk rá, vagy meghibásodás miatt rákényszerülünk, hogy új készülékeket, eszközöket állítunk be, akkor figyeljünk arra,
- Használjunk korszerű LED lámpákat, amelyek sokkal kevesebb energiát használnak el működés közben, mint a hagyományos villanykörték, hosszú élettartamukkal, alacsonyabb fogyasztásukkal pénzt is spórolhatunk.
- A gépekből lehetőleg a legalacsonyabb fogyasztású készüléket vásároljuk meg (figyeljük a háztartási gépek energiacímkéit, megváltoztak a besorolások!)
Fűtéssel, hőmegtartással kapcsolatos tippek:
- Fűtésre kizárólag fűtőanyagot, vagy alternatív energiaforrást használjunk (fa, szén, pellet, brikett, gáz, napenergia, stb)! A ruhák, gumi, műanyagok, papír, háztartási hulladék, bútorlapok égetésével a kéménybéléstestek, fűtőeszközök károsodnak, kéménytüzet okozhatnak. Ezek javíttatása jelentős költség. Nem beszélve arról, hogy a környezetet jelentősen károsító anyagok szabadulnak fel ezek égetésekor, súlyos betegségeket, vagy akár közvetlen életveszélyt okozva.
- Fatüzelés esetén a fát száraz helyen tároljuk, kerüljük a frissen kivágott, „nyers fával” való fűtést!
- Vegyestüzelésű kályhával, vagy kazánnal való fűtés esetén a korom, vagy lerakódások gyakori eltávolítása javasolt.
- Ne használjuk a gáztűzhelyet önmagában melegítésre! A szieszta kályhák használatával az oxigén szint jelentősen csökken. Rendszeres szellőztetés mellett működtessük a készüléket!
- Ne fűtsük feleslegesen a kevésbé használt szobákat, egyéb helyiségeket (pl. kamra, garázs), a fűtés ne menjen magas hőfokon, amikor nem vagyunk otthon. Ha csak 1 °C-kal csökkentjük a hőmérsékletet, kb. 5%-os megtakarítást érhetünk el!
- Szellőztetésnél tekerjük le a radiátorokat, kapcsoljuk alacsonyabb fokozatra a termosztátot. Csináljunk kereszthuzatot! Nem kell fél órán át szellőztetni, jobb, ha többször, rövidebb ideig tartunk intenzív szellőztetést!
- Napos időben húzzuk fel a redőnyöket, árnyékolóeszközöket, hogy a természetes napfény bejusson a lakásba. Az ablakon beáramló napfény javítja hőérzetünket. Hidegben, szélben pedig leeresztve védelmet nyújt a lakás kihűlése ellen.
- Ne takarjuk le semmivel a fűtőtestet, mert rontja a hősugárzás és hőáramlás hatékonyságát!
- Használjunk hőtükör fóliát a radiátorok mögött, ezzel a fűtésre fordított energia 5%-kát is megspórolhatjuk!
- Hidegebb téli napokon a fűtést ne állítsuk le teljesen, mert a kihűlt helyiségek felfűtése rengeteg energiát (felfűtési veszteség) és időt igényel. Az MVM ajánlása alapján érdemes 15 °C-ra állítani a hőmérsékletet, ha két napig vagyunk távol, míg 12 °C-ra, ha ennél hosszabb ideig.
- Rendszeresen tisztítsuk meg a fűtőtesteket: a konvektorokra, radiátorokra rakódott szennyeződés miatt több energia szükséges a fűtéshez.
- Ha párás a levegő, melegebbnek érezhetjük a hőmérsékletet, ezért párologtassunk időnként. Ha közben kellemes illatokra is vágyunk, akkor természetes illatokat is használhatunk.
- Alkalmazzunk hőmérőt, hogy hogy kontroll alatt tarthassuk a hőmérsékletet, illetve hőmennyiségmérőt az elhasznált energia naprakész mérése céljából!
- Még a tél beállta előtt vizsgáljuk meg a nyílászárók állapotát. A nyílászárók állapota is jelentősen befolyásolhatja a lakásunk hőmérsékletét,épp ezért érdemes rájuk is kiemelt figyelmet fordítani. A hőveszteség jelentős része távozhat az ablakokon, ajtókon keresztül a megfelelő szigetelés hiányában. Hiába figyelünk arra, hogy hány fokra hűtjük/fűtjük az otthonunkat, ha a nyílászárók résein folyamatosan kiszökik a meleg/hideg. Ha szükséges és megoldható, akkor cseréljük korszerűre nyílászáróinkat, de ha nincs lehetőség ablak/ajtó cserére a huzatfogópárnák, sziloplasztos szigetelés, öntapadós gumi szigetelőcsík használata is sokat segíthet.
- Ha megtehetjük, fektessünk be hatékonyabb fűtési rendszerbe, akár csak a kazán, vagy a bojler cseréjével. Érdemes alternatív energiaforrásokban gondolkodni, ilyen például a napelem, a napkollektor, a geotermikus hőszivattyú, illetve a biomassza. Ezek egy részére pályázati források is elérhetőek.
Egyéb, pénztárcabarát megtakarítási ötletek:
- A rezsicsökkentés egyik legjobb módja, ha megfelelően szigeteljük a házunkat. Egy jó minőségű szigetelés télen melegen tartja otthonunkat, míg nyáron a hűvösséget biztosítja a kánikula elől Minél vastagabbak a lakás falai, és minél jobban szigetelnek a nyílászárók, annál kevesebb hő megy pocsékba. Amennyiben kisebb szigetelésben tudunk gondolkodni, egy redőny, egy reluxa vagy akár egy huzatfogó párna is segít, hogy kicsit bent tartsa a meleget.
- A rendszeresen karbantartással sokat spórolhatunk. A gázkészülékek rendszeres – szakértő által végzett tisztításának köszönhetően akár 20 százalékkal is növelhető a készülékek hatékonysága, ezzel pedig csökkenhetjük a kiadásokat.
- Készítsünk költségvetést, vezessünk háztartási naplót! Legyünk pontosan tisztában a bevételeinkkel és kiadásainkkal. Ezek vezetéséhez elég lehet egy jegyzetfüzet vagy táblázat is.
- Vásároljunk tudatosan! Bevásárlás előtt mindig készítsünk listát. Ha előre megtervezzük, mit szeretnénk főzni a héten, mire is van szüksége a családnak, nem fogunk felesleges dolgokat vásárolni, ezzel havonta több ezer forintot is megtakaríthatunk. Sokat spórolhatunk azzal, ha nagy bevásárlókocsik helyett kosarat használunk a boltokban.
- Ha spórolni szeretnénk a vízszámlán, zárjuk el fogmosás közben a csapot, és használjunk poharat. Ezzel akár nyolc liter vizet is megspórolhatunk!
- Ha rövid ideig zuhanyozunk, akkor 80-100 liternyi vizet spórolhatunk!
- Egy csöpögő csap vagy egy folyó vécé rengeteget adhat az ember vízszámlájához, arról nem is beszélve, hogy mennyi értékes édesvizet pazarolunk el vele.
- Kézi mosogatásnál ne mosogassunk forró vízben, az öblítés kivételével ne folyassuk a vizet. Kézi mosogatás helyett ha megtehetjük, inkább mosogatógépet használjunk, a mosogatógépnél válasszunk energiatakarékos programot.
Amennyiben ismernek olyan személyt, aki egyedülálló, idős, mozgásában korlátozott és nehezen tudja a rezsicsökkentéssel kapcsolatos, ahhoz szükséges karbantartási munkálatokat megszervezni, kérjük keressenek minket bátran! Igyekszünk ebben is segítséget nyújtani!
88/542-551
Elkötelezetten az Önök családsegítői, a Gondos Panni Szociális Központ munkatársai