Szokás lett világnapokat ünnepelni, világnapok mentén egy-egy témát körbejárni. Mi is gyakran élünk ezzel. Március 20-án volt a boldogság világnapja. Hogy ez önmagában boldogított-e bárkit is, vagy sem, azt nem tudjuk, de érdemes egy pillanatra megállni e téma kapcsán.
Még él az a generáció, amelyik emlékezhet a nagymama vanília illatú konyhájára. De nem csak az orrunk, a szemünk is emlékezhet a falusi, kisvárosi konyhák központi helyén, az asztal mellett, szemmagasságban elhelyezett falvédőkre. Ezek a textíliák a mai ízlés számára esetleg megmosolygtatóak, túldíszítettek, de egykor napi kellékei voltak a régi korok konyháinak, amelyek központi helyet foglaltak el a házakban, ahol a család összegyűlt, ahol fontos volt a közös étkezés.
Ma egy high tech-konyhában ez elképzelhetetlen, mégis a rajtuk lévő feliratok lehet, hogy fontos üzeneteket hordoztak.
Derűsen szemelgessünk most ezekből néhányat – félretéve egy pillanatra valamennyi, egyenjogúsági törekvésünkből fakadó fenntartásunkat:
- Ki az urát szereti, jó ebédet főz neki.
- Az én uram csak a vizet issza, nem is sírom a lányságom vissza. (Vagy e gyöngyszem másik változatban: Az én asszonyom nagyon örül, ha nem járok a kocsma körül.)
- Ne járjon a konyhába az a férj, aki úgysem ért a főzéshez (ma már ezt sok helyen fordítva lehetne írni?!)
- Óh, anyai szeretet, a te jóságodat megmérni nem lehet.
Voltak házi áldások, imák:
- Hol hit, ott szeretet, hol szeretet, ott béke, hol béke, ott áldás, hol áldás, ott Isten, hol Isten, ott szükség nincsen.
- Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma.
Egyszerűek voltak ezek a mondatok, de gondoljunk csak bele, hányszor olvashatták el, akik arra jártak, vagy beléptek a konyhába.
Ismételgethették napestig. És az ismétlés, tanulás, ismeretszerzés, iránymutatás, ami észrevétlenül lett a hétköznapok része.
Talán, bizonyos szempontból egyszerűbb volt élni.
Falvédővel, boldogsággal mi, a Gondos Panni Szociális Központ munkatársai nem tudjuk megajándékozni a hozzánk fordulókat, de apró örömöket nyújthatunk:
- Az időseknek törődést, meghallgatást, orvoshoz kísérést, gondozást, ápolást, bevásárlást, kirándulást, ünneplést, vigasztalást, önsegítő csoportokat...folytathatnánk...
- A gyerekeknek segítséget a (mostani digitális) tanuláshoz, karógörbítőt, nyári táborokat, kirándulásokat, pszichológiai ellátást...
- A felnőtteknek, családoknak ügyintézést, támogatásokhoz való hozzáférést, adományközvetítést, családkonferenciát, életvezetési tanácsadást, háztartásvezetést, ápoláshoz segédeszköz-kölcsönzést, ügyintézést, jogi, pszichológiai ellátást.
A boldogság nem állandó állapot, de apró örömökből rövid időre összeállhat a nyugalom és a jóérzés.
Forduljanak hozzánk bizalommal!
MIJ