Balatonalmádi

Gondos Panni Szociális Központ

Gondos Panni Szociális Központ

"EGY ÚJ ADY ENDRE VAGY ÉPP BLAHA LUJZA?"

2020. november 20. - Gondos Panni Szociális Központ

fb_gyermeki_jogok.jpg

A gyermekekre egészen a 19. századig gyakorlatilag az apjuk tulajdonaként tekintettek. Az apa döntött gyereke életéről, az oktatásáról, munkájáról és leendő házastársáról. A gyermek pedig engedelmességgel tartozott neki.

Az iparosodás idején az iskolakötelezettség bevezetését követően a világ különbséget kezdett tenni a felnőttek és a gyermekek jogai és kötelezettségei között, ami alapjaiban változtatta meg a gyermekekkel kapcsolatos, az engedelmességre vonatkozó nézeteket.

Az amerikai függetlenségi háború és a francia forradalom következtében, az emberi jogokra sokkal nagyobb figyelem koncentrálódott, így a gyermekek helyzetével is alaposabban kezdtek el foglalkozni. Hosszú út vezetett odáig, hogy idén, a mai napon, november 20-án, a gyermekjogok világnapján különleges születésnapot ünnepelhessünk: 30 éve, 1989-ben ekkor írták alá az ENSZ Gyermekjogi Egyezményét.

Az egyezmény máig a legszélesebb körben elfogadott nemzetközi emberi jogi dokumentum. Magyarország 1990-ben ratifikálta az Egyezményt. A konvenció 3 nagyon fontos pillérre épül. Ezek:

  • a gondoskodáshoz -ellátáshoz,
  • a védelemhez és
  • a részvételhez való jog.

A gyerekek ellátása, táplálása, tanítása, testi-lelki védelme minden társadalom kiemelt feladata. A gondozás és ellátás azt is jelenti, hogy a gyerekek is hozzáférhetnek különféle erőforrásokhoz, de olyanokat is eszmei értékeket is megkaphatnak általa, mint a szeretet, az önbecsülés, a tudás, és a bennük rejlő képességek kibontakoztatása. Lehetőségük van tanulni és fejlődni. Olyan felnőtté válni, akik megvalósítják gyermekkori álmaikat, vágyaikat. De csak akkor, ha senki és semmi nem korlátozza ezt. A gyermek a jövő!

Manapság nagy dilemma elé állítja a családban élőket, hogy mit és meddig tegyenek, tehetnek meg gyermekük érdekében. Olyan kérdésekre is keresik a családok a választ, hogy vajon egyensúlyban maradnak- e a gyermeki jogok és kötelességek? Ezt a dilemmát jobb esetben a családokban kell megoldani. Szélsőséges esetekben pedig a gyermekvédelmi gondoskodó rendszer feladata ennek megválaszolása.

A védelem tehát nemcsak a szülők dolga, hanem mindenki másé is, aki a gyerekekkel kapcsolatba kerül, így a családnak, a kisközösségnek, az intézményeknek és szakembereknek, de a törvényeket alkotóknak is figyelnie és védenie kell a gyerekeket. A szociális szakemberek munkájának alapjául szolgál A gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény. E törvény jogalapját képezi a fent említett egyezmény.

A részvétel joga az aktív cselekvésen túl azt is jelenti, hogy a gyerekek megnyilvánulhatnak, egyénenként és csoportban is, elmondhatják véleményüket bármely őket érintő területen, kifejezhetik érzéseiket.

Felmerül a kérdés, hogy mire van szüksége egy gyermeknek ahhoz, hogy boldogan cseperedjen fel és a lehető legjobb ember váljon belőle?

Szeretet, biztonság, oktatás, barátok, élelmiszer?

A jogok és azok érvényesülése hozzásegíti a gyermekeket ahhoz, hogy biztonságban és boldogan élhessenek. De csak mi felnőttek tudjuk biztosítani ezt számukra.

A történelmünk rövid áttekintéséből és a hatályos szabályozásból egyértelműen kitűnik, hogy a gyermekek jogainak védelme rendkívül fontos, amely egy, a mai napig is alakulóban lévő jogterület. Böjte Csaba ferences rendi szerzetes szavait idézve: „Minden egyes gyermek egy csoda. Nem lehet tudni, hogy kiben mi lakozik: egy új Ady Endre vagy épp Blaha Lujza. Ha ajtót nyitunk előttük, esélyt adunk nekik, hogy kibontakoztassák a személyiségüket, a tehetségüket. Nem kell hozzá mást tenni, csak egymásból a jót „kiszeretni".

Mindannyiunk felelőssége, hogy az elkövetkezendő generációknak tehetsége, személyisége kibontakozhasson, teljesebben, mint a történelem viszontagságaiban élő előző nemzedékek gyermekeiben. Az egyre globalizálódó világban a gyermekek jogainak védelme hazánk, Európai Unió és az egész nemzetközi közösség legfőbb célkiűzései között kell, hogy szerepeljen.

A gyermekek jogainak megismerésében, érvényesítésében és védelmében a Balatonalmádi Család-és Gyermekjóléti Központ és Szociális Szolgálat a mindennapi tevékenysége során aktív szerepet vállal. A gyermekvédelmi jelzőrendszert intézményünk működteti, amelynek célja, hogy a gyermekek családban történő nevelkedését elősegítse és az esetleges ártalmakat csökkentse, kiküszöbölje. Az intézményünkön túl az esetleges gyermekjogi panaszokkal fordulhatnak még:

Bánházi Ágnes – gyermekjogi képviselőhöz

agnes.banhazi@ijb.emmi.gov.hu

+36204899621

és

a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósághoz, amely ingyenesen hívható telefonos szolgáltatást működtet.

A Gyermekvédő Hívószám elérhetősége: 06 80 21 20 21. Ezen a számon bárki bejelentést tehet gyermek, felnőtt veszélyeztetettségére vonatkozóan.

 CzH, FKS, MZs

A bejegyzés trackback címe:

https://almadiszockp.blog.hu/api/trackback/id/tr7516292486

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása