„Az erőszak gyökerei:
Jólét, munka nélkül,
Öröm, lelkiismeret nélkül,
Tudás, jellem nélkül,
Kereskedelem, erkölcs nélkül,
Tudomány, emberség nélkül,
Imádat, áldozat nélkül,
Politika, elvek nélkül.”
Mahatma Gandhi
"A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos cselekmény, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést, kárt vagy sérelmet okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, hozományhoz kapcsolódó erőszakot, a házasságon belüli nemi erőszakot, a női nemi szerv csonkítását vagy egyéb ún. hagyományos káros szokást, a nem partner általi erőszakot, valamint az erőszakhoz kapcsolódó kizsákmányolást.
Beleértendő továbbá a testi, szexuális és lelki erőszak, melyet az áldozat a családon kívül szenved el, mint például a nemi erőszak, a szexuális bántalmazás egyéb formái, a munkahelyi, iskolai vagy más intézményben, vagy máshol elkövetett szexuális zaklatás, valamint a kényszerű prostitúció.
Beleértendő továbbá a fizikai, szexuális vagy lelki erőszaknak az a formája, amelyet az állam követ el, akárhol is történik az." [1]
November 25. a Nők elleni erőszak Világnapja. 1981. óta ezen a napon emlékezünk meg azokról a nőkről, akik életük során erőszakot szenvedtek el, vagy erőszak áldozati lettek. Az ENSZ közgyűlése 1999. december 17- én nyilvánította ezt a napot a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napjává. A nők elleni erőszak, a nők tárgyiasítása, a társadalom alárendeltjeként való kezelése, a férfiaktól való negatív megkülönböztetése, a nőkről szóló lealacsonyító diskurzus napjainkban is jelen lévő folyamat, melyet a kapitalista patriarchátus egyenlőtlen struktúrái által folyamatosan újra táplál.[2] Azzal, hogy a társadalmi intézmények a nőket negatívan különböztetik meg a férfiaktól, a nők elnyomását táplálják. A nők, társadalomban történő alárendelésének, ebből fakadóan az ellenük elkövetett erőszaknak a lényege, hogy kontrolláltá váljanak.
A testen nyomot hagyó bántalmazások az erőszak látható formái, azonban a lélek bántalmazása sem kisebb értékű és következményei ugyancsak beláthatatlanok. Túlnyomó többségben olyan erőszakformákról van szó, melyek a magánszférában történnek, ezért fontos arról is beszélni, hogy a jelenlegi járványügyi helyzet miatt az erőszakos megnyilvánulások még nagyobb számmal valószínűsíthetőek. A merce.hu oldalán olvasható cikkből kiderül, hogy már a tavaszi járványügyi helyzetben, hazánkban és számos más országban is megnőtt a bejelentett nők ellen elkövetett erőszakos cselekedetek száma. A 2008-s gazdasági válságban folytatott kutatási eredmények is arról tanúskodtak, hogy a válság okozta feszültségek az otthon falai között kerülnek levezetésre, melynek elszenvedői általában a nők és a gyerekek.
A nők ellen világszerte elkövetett erőszak sajnos mindennapjaink része és mégsem beszélünk róla, nagyságrendje és természete rejtve marad. A túlélő áldozatok gyakran önmagukban keresik az agressziót kiváltó okot. A legtöbben úgy gondolják, hogy feltűnő öltözködésükkel hívták fel magukra a figyelmet, így provokálva a zaklatást. Önmagukat hibáztatva mentik fel a bántalmazót tette alól. Nem létezik ok arra, hogy egy ember kezet emeljen embertársára vagy sanyargassa. Jen Brock az Egyesület Államokban, Kansas-ben működő Szexuális Bántalmazás Megelőzési és Oktatási centrum vezetője, létrehozott egy művészeti gyűjteményt, mely az áldozatok ruháit és történeteit mutatja be. A kiállítás célja az, hogy felnyissa az emberek szemét és ráébressze őket arra, hogy a valóság sokszor teljesen más, mint amit elképzelünk. Tájékozódjunk, ne ítélkezzünk!
Az áldozatok száma megbecsülhetetlen. A félelem és a fájdalom árnyékában élt mindennapjaikat a legjobb szándékkel sem lehet életnek nevezni. Ők azok a nők, akik idegenkezűség miatt bekövetkezett halálukkal statisztikai adatként és rövid hírként kerülnek be a sajtóba és csak oda, mert köztudat sajnos tudomást sem vesz róluk. Kik voltak, hogyan éltek, mit szerettek és miről álmodtak? Nem tudjuk, nem ismertük őket, de mégis azt feltételezzük, hogy a társadalom peremére sodródtak, mert azt gondoljuk ilyen csak a „lecsúszott” emberekkel történhet. Ez nem igaz. Könnyen lehet, hogy a szomszédunkban vagy családtagjaink között is él bántalmazott nő. Az erőszak nem válogat. Az erőszak nyomot hagy. Tájékozódjunk, ne ítélkezzünk!
Végül álljon itt intelemként néhány megtörtént „eset”, abból a megszámlálhatatlanul sokból melyekről tudhatunk, és amelyek sohasem kerülnek napvilágra. Olvassuk őket tisztelettel![3]
- Ismeretlen nevű nő (élt 22 évet)
Partnere áthívta magához, megerőszakolta, fojtogatta, órákon át kínozta, majd egy kalapáccsal megölte. A férfi a korábbi partnerét is bántalmazta.
- december 11., Hercegszántó
- S. Kinga (élt 27 évet)
Férje vadászfegyverrel lelőtte, majd magával is végzett. A nő a gyilkosság előtt visszaköltözött a szüleihez, a férfi azonban ezt nem fogadta el. A gyilkosságot a szülők házában, az ő jelenlétükben követte el.
- január 13., Győr
- Ismeretlen nevű nő (élt 49 évet)
Élettársa megölte.
- január 16., Halmaj
- Katalin (élt 62 évet)
Volt férje közel 100 késszúrással ölte meg. A nő már többször kért segítséget a férfi erőszakossága miatt. A férfi korábban a család kutyájával is végzett.
- február 23., Cserdi
- Réka (élt 25 évet)
Férje elcsalta az erdőbe, ahol elvágta a nő torkát, majd magával is végzett. A rokonok és ismerősök szerint a férfi bántalmazó viselkedése miatt a nő kilépett a kapcsolatból, ezt azonban a férfi nem fogadta el.
- március, Tiszaföldvár
- Katalin (élt 18 évet)
Az áldozat visszautasította a férfi szexuális közeledését, mire az brutálisan bántalmazta, majd egy kővel halálos ütést mért a nő fejére. Az elkövető az ismerősök szerint a feleségét is rendszeresen bántalmazta.
- március 9., Budapest
- M. Krisztina (élt 42 évet)
Élettársa több késszúrással megölte, majd kiugrott az ablakon. A férfi az ismerősök szerint korábban is bántalmazó módon viselkedett partnerével.
- március 11., Pocsaj
- Ismeretlen nevű nő
Volt élettársa megölte őt és a nő új partnerét, majd rájuk gyújtotta a házat.
- június, Bicske
- Csáfordi Jánosné Vera (élt 75 évet)
Fia olyan súlyosan bántalmazta, hogy belehalt sérüléseibe. A férfi korábban rendszeresen bántalmazta és folyamatos rettegésben tartotta édesanyját.
- május, Darnózseli
Figyeljünk egymásra, vigyázzunk egymásra, és ha tehetjük, segítsünk, ne ítélkezzünk!
Kovács – Árvai Ágnes
Ha segítségre, támogatásra van szüksége, kérjük keressen minket!
88/542-551
Felhasznált források:
[1] https://nokjoga.hu/nemzetkozi-dokumentumok/
[2] https://merce.hu/2020/04/11/nok-elleni-eroszak-a-jarvany-idejen-miert-fokozodik-es-hogyan-lehet-tenni-ellene/
[3] https://nokjoga.hu/alapinformaciok-a-nok-elleni-eroszakrol/nema-tanuk-a-nok-elleni-eroszak-halalos-aldozatai/
fotó: ImgLook